Szaty liturgiczne zakładają kapłani w trakcie odprawiania Mszy Świętej i udzielania sakramentów. Wprowadzenie różnych kolorów i rodzajów ubrań ma znaczenie symboliczne. Po nich możemy np. rozpoznać znaczenie i rodzaje świąt.

Rodzaje szat liturgicznych

Księdza podczas Mszy Świętej widzimy najczęściej w ornacie, który występuje w różnych kolorach. Jest on bardzo  bogato zdobiony, by godnie odprawiać Eucharystię. Do tego w tym samym kolorze kapłan zakłada stułę. Pod spodem ma założoną  albę w białym kolorze przewiązaną sznurkami. Do sakramentu pokuty kapłan w konfesjonale może mieć ubraną samą komżę wraz ze stułą w kolorze fioletowym. Również ministranci posługujący do mszy mają odpowiednie stroje liturgiczne, są to najczęściej dłuższe komże lub białe alby również przewiązane sznurkami.

Kolorystyka szat

Księża zakładają różne kolory szat w zależności od okazji, święta i rodzaju udzielanych sakramentów czy odprawianych nabożeństw. I tak biel symbolizuje światło, czystość i niewinność. Przede wszystkim tego koloru używa się w wyjątkowych świątecznych dniach, dlatego zobaczymy go w trakcie najważniejszych świąt chrześcijańskich: Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Czerwień to oczywiście krew przelana za nas przez Chrystusa. Czerwone ornaty są symbolem męki i śmierci Jezusa. Kapłani zakładają je  m.in. w Wielki Piątek czy Niedzielę Palmową.

Zieleń to nadzieja i radość, która jest z nami każdego dnia. Dlatego ten kolor zobaczymy najczęściej w dni powszednie, w tzw. okresie zwykłym. Fioletowy to czas pokuty i oczekiwania, dlatego noszony jest w okresie Adwentu i w Wielkim Poście. Czarny zarezerwowany jest na pogrzeby i Dzień Zmarłych a złoty na wyjątkowe uroczystości. Jest jeszcze różowy używany tylko dwa razy do roku w niedziele łaski, w trzecią niedzielę Adwentu i czwartą Wielkiego Postu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj