Bardzo wielu Polaków regularnie odwiedza naszych najbliższych niemieckich sąsiadów. Jedni jeżdżą tam za pracą, inni odwiedzają przyjaciół lub członków rodziny, którzy na stale się tam osiedlili, a jeszcze inni z przyjemnością zwiedzają ten piękny kraj. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy niemieckie święta państwowe pokrywają się z tymi, które obchodzimy w Polsce. To istotne szczególnie wtedy, gdy chce się spędzić święta Wielkanocne z rodziną pracującą za granicą.

Wielkanoc i inne wiosenne święta w Niemczech

Niemcy to podobnie jak Polska katolicki kraj, w którym Wielkanoc obchodzona jest niemalże dokładnie tak samo, jak w polskich domach. Przygotowania do Wielkanocy rozpoczynają się już na początku roku od Środy Popielcowej, która w tym roku obchodzona była 17 lutego. Dzień ten rozpoczyna 40-dniowy Wielki Post. Wielki Tydzień swój początek ma dopiero 28 marca w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, nazywaną Niedzielą Palmową.

W tym roku Wielki Czwartek, czyli dzień, podczas którego za pomocą nabożeństw upamiętnia się ostatnią wieczerzę Jezusa Chrystusa ze swoimi uczniami, wypada 1 kwietnia. Dzień ten jest również uważany za ludowe święto prima aprilis, podczas którego tak w Polsce, jak i w Niemczech, całe rodziny przygotowują dla siebie zabawne żarty.

Wielki Piątek wypadający 2 kwietnia to oficjalne święto narodowe w Niemczech, które jest dniem wolnym od pracy. Wówczas w kościołach obchodzona jest Droga Krzyżowa. Wielka Sobota to czas oczekiwania na zmartwychwstanie, które symbolicznie nadchodzi o poranku w niedzielę. Poniedziałek Wielkanocny jest natomiast religijnym świętem narodowym wolnym od pracy obchodzonym w całym kraju.

W Niemczech pojawiają się także tradycje nieobecne w Polskiej kulturze. Należy do nich między innymi Biała Niedziela obchodzona tuż po Wielkanocy. Podczas odprawianych tego dnia nabożeństw, w kościołach udziela się sakramentu pierwszej komunii oraz bierzmowania. Dzieci i młodzież przychodzi wówczas do świątyni ubrana na biało, co ma symbolizować czystość i niewinność.

Pierwsze oficjalne święta narodowe wypadające po Wielkanocy, to pierwszy maja, czyli obchodzone w Niemczech Święto Pracy. 13 maja natomiast wypada Wniebowstąpienie Chrystusa, które również, niezależnie od landu, pozostaje dniem wolnym od pracy.

Szczegółowa lista oficjalnych i ludowych świąt w Niemczech

Co ciekawe, lista oficjalnych świąt w Niemczech może różnić się zależnie od landu. Kraj ten dzieli się aż na 16 landów, z czego każdy z nich uprawniony jest do ustanawiania własnych świąt ludowych i religijnych. Przykładem może być popularny w Polsce dzień kobiet 8 marca, który w Niemczech obchodzony jest właściwie wyłącznie w Berlinie. W Brandenburgii dnia 31 października obchodzi się Dzień Reformacji, który, choć bywa uznawany również w innych landach, także nie jest rozpowszechniony na cały kraj. Podobnie jest ze świętami takimi jak Trzech Króli, Bożego Ciała Chrystusa, czy Wszystkich Świętych 1 listopada. Są one popularne między innymi w Bawarii.

Pełna lista świąt ludowych i religijnych w Niemczech dostępna jest pod adresem https://ru-geld.de/pl/holidays/list/. Ujęte są w niej oficjalne dni wolne w całym kraju oraz okazje obchodzone w węższym gronie, w tym nawet święto takie jak Ptasie wesele, które jest początkiem sezonu lęgowego ptaków i bywa wesoło obchodzone w przedszkolach i szkołach podstawowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj