Naczynia liturgiczne to niezbędne wyposażenie każdej świątyni. Wykorzystuje się je do odprawiania mszy świętej. Spośród tej licznej grupy do najważniejszych należą kielich, patena i monstrancja, czyli święte naczynia. Jednak to właśnie monstrancja pełni najważniejszą funkcję – to uosobienie Chrystusa podczas nabożeństw. Czym właściwie są monstrancje i czym kierować się przy ich wyborze? Odpowiedzieliśmy na te pytania w poniższym artykule.

Czym są monstrancje?

Monstrancje są naczyniami liturgicznymi, w których przechowuje się konsekrowaną hostię. Podczas nabożeństw, adoracji, błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, a nawet podczas procesji, są wystawiane na ołtarz, aby wierni mogli modlić się do Ciała Chrystusa i adorować je. To niezwykle ważny symbol, który podkreśla wiernym, że Bóg jest obecny wśród nich.

Naczynia liturgiczne, w tym monstrancje, wyróżniają się bogatym zdobnictwem i wyjątkową starannością wykonania – muszą podkreślać charakter nabożeństw. Na rynku dostępnych jest wiele różnych wariantów, a niektóre przybierają iście okazałe formy.

Jak wybrać monstrancję?

Wyróżnia się dwa rodzaje monstrancji – na małą i dużą hostię. Choć rozmiar nie ma znaczenia dla wiernych, na ogół jest to istotne od strony praktycznej. Dlatego też podczas adoracji i mszy świętych odbywających się w dni powszednie, kapłani najczęściej wybierają mniejszą hostię. Ważne święta natomiast skłaniają do sięgnięcia po hostię w dużym rozmiarze. W każdej świątyni powinny znaleźć się zatem dwie monstrancje. Większa ma bogatsze zdobienia i znajduje zastosowanie podczas procesji odpustowych i rezurekcyjnych. Mniejsza może być nieco skromniejsza, jednak nie jest to regułą.

Wygląd monstrancji dopasowuje się do wyposażenia kościoła i historii parafii. Naczynie może przybierać różne formy. Najczęściej sięga się po monstrancję promienistą, która przypomina słońce otoczone promieniami. Ma to także znaczenie symboliczne – okrąg to idealny kształt, który wraz z promieniami symbolizuje Chrystusa.

Gdzie można kupić naczynia liturgiczne?

Monstrancje to najpiękniejsza biżuteria kościelna – wykonywane są z niezwykłym pietyzmem. Najwyższa staranność, strojność, bogactwo i wykończenie ze złota oraz srebra – nierzadko z licznymi ozdobami – czynią te naczynia liturgiczne prawdziwymi dziełami sztuki. Nie wolno pominąć, że pełnią one także funkcję użytkową dla kapłana, dlatego powinny być też ergonomiczne. Obecnie funkcjonalne i wybitne pod kątem walorów wizualnych monstrancje można kupić nawet online, np. w e-sklepie http://sklepsakralny.pl/monstrancje – w ofercie dostępnych jest wiele naczyń liturgicznych. Co więcej, przedsiębiorstwo współpracuje z polskimi producentami – to gwarancja pięknego wykończenia i atrakcyjnej ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj