Choć wiara ma przede wszystkim wymiar duchowy, to w codziennym praktykowaniu religii chętnie otaczamy się przedmiotami, które ułatwiają nam osiągnięcie skupienia, modlitwę lub symbolizują przynależność do religijnej wspólnoty. Określamy je mianem dewocjonaliów.

Dewocjonalia – co to oznacza?

Dewocjonalia to drobne z reguły przedmioty, które przez osoby wierzące wykorzystywane są do praktyk religijnych, a które dostępne są w handlu. Mianem tym określa się medaliki, święte obrazki, różańce, niewielkie figurki świętych, świece (gromnice), zestawy kolędowe, czy np. specjalne pojemniki na wodę święconą.  Często przedstawiają one wizerunki świętych lub prawdy wiary. Choć nie są one niezbędne dla praktykowania kultu religijnego, to dla osób wierzących mają duże znaczenie.

Dewocjonalia – znaczenie

Dewocjonalia wspomagają wierzących w praktykowaniu wiary:

  • ułatwiają modlitwę, np. różańce, święte obrazki z tekstami modlitw
  • ułatwiają osiągnięcie skupienia i podkreślają wyjątkowość niektórych praktyk,np. świece, zestawy kolędowe
  • stanowią zewnętrzny wyraz wiary i przynależności do wspólnoty religijnej, np. krzyżyki, medaliki, różańce w formie pierścionków
  • dokumentują ważne wydarzenia w naszym życiu rodzinnym i religijnym, np. koszulki na chrzest św., pamiątki chrztu św. i pierwszej komunii, świece kupowane z okazji tych uroczystości, egzemplarze Biblii kupowane jako prezent chrzestny lub pierwszokomunijny.

Niektóre z dewocjonaliów, takie jak medaliki, krzyżyki, czy różańce zanosi się do Kościoła, by je poświęcić. Istnieje specjalny obrzęd dedykowany poświęceniu dewocjonaliów. Nie oznacza to jednak, że np. modlitwa różańcowa przeprowadzona na niepoświęconym różańcu jest nieważna.

Bez względu na to, czy łańcuszek z medalikiem lub krzyżyk został już poświęcony, czy też nie, należy pamiętać, że mają one wzmacniać duchowość osoby wierzącej, nie zaś służyć zabawie, czy ozdobie.

Dewocjonalia – gdzie kupić?

Dewocjonalia kupimy w specjalnych sklepach z taki przedmiotami, literaturą religijną, itd. Ich szeroka oferta dostępna jest także w Internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj