Formuła spowiedzi św. dla dorosłych i dzieci

Sakrament pokuty i pojednania jest jednym z siedmiu sakramentów, a szczera spowiedź to czwarty z jej warunków oraz jeden z trzech, obok żalu za grzechy i postanowienia wypełnienia zadośćuczynienia aktów penitenta. Zwyczajowym miejscem celebracji omawianego sakramentu zazwyczaj jest konfesjonał, a jest to spowodowane koniecznością zachowania tajemnicy spowiedzi. Celem sakramentu pokuty jest udoskonalenie i zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu wyrządzonego zła.

Jak wygląda spowiedź?

Przebieg spowiedzi jest stały, a jej formuła wygląda identycznie zarówno dla dzieci, wypowiadających ją przed pierwszą komunią świętą, jak i dla dorosłych. Do konfesjonału można podejść w momencie, gdy nie spowiada się przy nim żadna inna osoba. Potem następuje dialog z kapłanem według schematu, który można znaleźć w katechizmie oraz wyznanie grzechów. Następnie kapłan zachęca do okazania żalu i udziela rozgrzeszenia. Po zadaniu pokuty kapłan puka w konfesjonał, a penitent może na znak skruchy ucałować stułę, choć nie jest to wymagane żadnym przepisem liturgicznym. Należy ponadto pamiętać, że zdecydowanie ważniejszym od prawidłowego wypowiedzenia formułek jest szczere wyznanie grzechów.

Czym różni się spowiedź dorosłego od spowiedzi dziecka?

Spowiadający się powinien zaprezentować w jaki sposób od ostatniej spowiedzi pracował nad swoimi słabościami oraz w jaki sposób starał się zadośćuczynić popełnionym przez siebie grzechom. Różnica polega więc głównie na dojrzałości intelektualnej i duchowej. W celu jak najlepszego odbycia spowiedzi świętej, powinno się zaprezentować kapłanowi swoją osobę. Istotnymi informacjami jest to, w jakim się jest wieku, czy żyje się w małżeństwie, a także czy i w jakim wieku ma się dzieci.

Podsumowując najistotniejsza jest dalsza praca nad sobą oraz swoim postępowaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj