Jesień to czas przygotowań do dnia Wszystkich Świętych. Większość z nas uda się na cmentarze, aby uporządkować nagrobki najbliższych. Z reguły najtrudniejszą do wykonania pracą jest czyszczenie nagrobków. Niestety w wyniku działania czynników atmosferycznych i naturalnych procesów przyrodniczych ulegają one zabrudzeniu. Na płytach nagrobnych pojawiają się różnego rodzaju zacieki i osady, patyna, a niekiedy również mech i ślady glonów, czy porostów.

Choć porządne wyczyszczenie nagrobka wymaga zaangażowania i wysiłku, to zdecydowanie warto to robi, gdyż jest to jedna z form wyrażania szacunku wobec naszych zmarłych bliskich. Użycie odpowiednich środków czyszczących i zastosowanie dobrych metod mycia i konserwacji kamienia, z którego wykonana jest płyta, sprawi, że praca będzie przebiegać sprawnie, a efekty będą trwalsze. Jeśli po umyciu płyty nagrobnej odpowiednio ją zabezpieczymy, wówczas pozostanie czysta na dłużej, a jej konserwacja w przyszłości będzie łatwiejsza. Sprawdź, jak czyścić nagrobki.

Czyszczenie nagrobków – skuteczne sposoby

Sposób czyszczenia nagrobka zależy od stopnia jego zabrudzenia oraz materiału, z jakiego wykonana jest płyta. Najczęściej spotykane rodzaje nagrobków to te, wykonane z lastryko lub z granitu. Dobór odpowiednich detergentów oraz sposobu konserwacji płyty jest bardzo ważny, ponieważ czyszcząc nagrobek w nieodpowiedni sposób, możemy trwale uszkodzić jego powierzchnię na przykład spowodować powstanie nieestetycznych rys, przebarwień, a nawet pęknięć. Przyjrzyjmy się więc bliżej najlepszym metodom mycia i konserwacji nagrobków z lastryko oraz granitu.

Czyszczenie nagrobków z lastryko

Płyty nagrobne wykonane z lastryko nadal cieszą się największą popularnością ze względu na swoją przystępną cenę. Mogą one być w dobrym stanie i zachować ładny wygląd przez długie lata, pod warunkiem, że będziemy o nie regularnie dbać.

Niestety lastryko to materiał bardzo porowaty, w który łatwo wnika woda oraz szybko osadzają się na nim zabrudzenia. Konieczne jest więc jego systematyczne mycie. Z pewnością nie wystarczy, że zrobimy to raz na rok tuż przed dniem Wszystkich Świętych. Jeśli chcemy, aby grób był naprawdę zadbany, a płyta w bardzo dobrym stanie przetrwała lata, wówczas powinniśmy ją myć i konserwować najrzadziej raz na dwa miesiące.
Jeśli zaniedbamy nagrobek z lastryko, to dosyć szybko osiądą na nim zabrudzenia, płyta wyraźnie ściemnieje, pojawią się na niej nieestetyczne plamy i przebarwienia, a z czasem zacznie ją porastać mech, porosty i glony a kamień niestety będzie kruszyć się i pękać.

Lekko lub średnio zabrudzony nagrobek najlepiej wyczyścić ciepłą wodą (najlepiej przynieść ja ze sobą na cmentarz wrzątek w termosie i na miejscu wymieszać go w wiaderku z zimą wodą) z łagodnym detergentem, takim jak mydło w płynie lub szampon. Usuną one bardzo dobrze wszelkie zabrudzenia i nie uszkodzą płyty. Nagrobek najlepiej umyć nieco sztywniejszą gąbką (świetnie sprawdzi się szorstka strona zmywaka do naczyń) lub miękką szczotką.
Z kolei, jeśli zabrudzenia są bardzo silne, to konieczne będzie zastosowanie specjalistycznych środków do czyszczenia nagrobków o silniejszym działaniu. Taki preparat kupimy w kwiaciarniach przy cmentarzu oraz w marketach budowlanych i centrach ogrodniczych.

Silnie zabrudzone, pokryte glonami i porośnięte mchem nagrobki z lastryko doczyścimy jedynie, używając szczotki, lub nawet druciaka. Po takim intensywnym czyszczeniu płyta nagrobna straci nieco połysk, ale nie martwmy się. Można temu zaradzić, gdy kamień jest już czysty. Trzeba wówczas nałożyć na niego specjalne środki konserwujące w formie pasty, wosku lub oleju. Nabłyszczą one płytę i przywrócą jej ładny wygląd.
Płyty nagrobne z lastryko powinniśmy myć raz na 1-2 miesiące oraz regularnie je pastować. Dzięki warstwie pasty do konserwacji pomników płyta będzie skutecznie zabezpieczona przed działaniem wilgoci oraz nie będzie miała tak dużej tendencji do łapania brudu.

Czyszczenie nagrobków granitowych

Płyty wykonane z granitu są o wiele lepszej jakości, iż te z lastryko, ale niestety są również wielokrotnie droższe. Granitowe płyty nagrobne nie tylko świetnie się prezentują i są bardzo trwałe, ale również łatwiej utrzymać je w czystości. Granit nie jest bowiem tak porowaty, jak lastryko i nie nasiąka łatwo wodą. Z kolei jego wadą jest to, iż mamy tu do czynienia z materiałem o wysokim połysku, na którym bardzo widoczne są wszelkie zacieki i plamy.
Choć granit łatwiej wyczyścić niż lastryko, nie zieleniej od glonów i mchu, to jednak również tego rodzaju nagrobki należy czyścić regularnie, co najmniej raz na kwartał.

Mycie granitowej płyty nagrobnej przyniesie najlepsze efekty, jeśli użyjemy zwykłego płynu do naczyń lub innego łagodnego detergentu. Pamiętajmy, aby dobrze spłukać go wodą. Na koniec warto również zabezpieczyć powierzchnię nagrobka specjalnym środkiem do nabłyszczania i konserwacji pomników granitowych.
Jeśli płyta z granitu jest bardzo zaniedbana, są na niej liczne zacieki i przebarwienia, wówczas konieczne będzie jej umycie specjalnym detergentem do czyszczenia pomników. Z domowych sposobów bezpiecznym i skutecznym rozwiązanie jest mycie płyty granitowej wodą ze zwykłym octem spirytusowym, który powinien ładnie usunąć nawet zastarzałe zabrudzenia, osady i zacieki.

Pamiętajmy, że do czyszczenia granitowych płyt nagrobnych nie można używać żadnych szorstkich i ostrych myjek typu druciak, ani twardych szczotek. Moglibyśmy porysować nimi błyszczącą powierzchnię nagrobka, co będzie wyglądało bardzo nieestetycznie i może prowadzić nawet do konieczności wykonania profesjonalnej renowacji płyty nagrobnej. Weźmy pod uwagę to, że usługa ponownego szlifowania granitu w zakładzie kamieniarskim to niestety spory wydatek.

Regularne czyszczenie nagrobków, niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane, sprawi, że płyta będzie w o wiele lepszym stanie i tuż przed dniem Wszystkich Świętych jej wyczyszczenie nie będzie się wiązało z katorżniczym wysiłkiem. Zrozumiałym jest fakt, że w dzisiejszym świecie, gdy jesteśmy mocno zabiegani i zapracowani, nie zawsze mamy czas na częste wizyty na cmentarzu i mycie nagrobków. Warto więc skorzystać z usług profesjonalnych firm, które nie tylko przed 1 listopada, ale przez cały rok oferują czyszczenie płyt nagrobnych, a także kompleksowe dbanie o miejsca pochówku.

Zobacz także: tabliczki nagrobkowe, tablice nagrobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj