Różaniec to popularna modlitwa za wstawiennictwem Matki Bożej, która jest łatwa do nauczenia nawet dla małych dzieci. Opiera się na fizycznym różańcu, czyli specjalnym dewocjonalium z paciorkami służącymi do odliczania poszczególnych modlitw. Oprócz tego, że różaniec można odmawiać codziennie w wybranych intencjach, jest on pewną formą medytacji – pomaga wyciszyć się dzięki rozważaniom tajemnic różańcowych.

Czym są tajemnice różańcowe?

Tajemnice różańcowe obejmują wydarzenia biblijne i pochodzące z tradycji Kościoła, które należy rozważać podczas odmawiania kolejnych dziesiątek różańca. Tajemnice radosne rozważamy w poniedziałki i soboty – obejmują między innymi zapowiedź narodzin Jezusa i Jego przyjście na świat. Tajemnice bolesne, wyznaczone na wtorki i piątki, dotyczą męki i śmierci Zbawiciela. Tajemnice światła są związane z nauczaniem Jezusa i przypadają na czwartek. Ostatnią częścią różańca są tajemnice chwalebne, rozważane w środy i niedziele, obejmujące między innymi zmartwychwstanie Jezusa i wniebowzięcie Maryi. W każdej części różańca znajduje się pięć tajemnic, które pokrywają wszystkie pięć dziesiątek.

Odmawianie różańca krok po kroku

Gdy weźmiemy do ręki różaniec, na samym początku czynimy znak krzyża i odmawiamy wyznanie wiary, chwytając za krzyżyk. Po wyznaniu pierwszą modlitwą jest „Ojcze nasz”. Następne trzy paciorki odpowiadają trzem „Zdrowaś Maryjo” za wiarę, nadzieję i miłość. Po nich odmawiamy „Chwała Ojcu” i „O mój Jezu”. Zaczyna się pierwsza dziesiątka różańca – wypowiadamy treść pierwszej tajemnicy przypadającej na dany dzień, a następnie na paciorkach odmawiamy kolejno jeden raz „Ojcze nasz”, dziesięć razy „Zdrowaś Maryjo” i po jednym razie „Chwała Ojcu” i „O mój Jezu”. Powtarzamy ten schemat, aż rozważymy wszystkie tajemnice na pięciu dziesiątkach. Na zakończenie odmawiamy raz „Pod Twoją obronę” i czynimy znak krzyża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj