W życiu każdego człowieka przychodzi smutny moment kiedy musi pożegnać bliską osobę, przyjaciela. Myśląc nad pochówkiem rodzina zmarłego zastanawia się jaki nagrobek wybrać, jaki materiał będzie wytrzymały, solidny i trwały na lata. Materiały z jakich najczęściej wykonywane są nagrobki to granit, marmur i piaskowiec. Jak wiadomo naturalne kamienie wymagają specjalnej pielęgnacji i często mogą być dosyć kłopotliwe dla osób, które nie maja dużo czasu, aby odpowiednio je konserwować. Nagrobki granitowe są najbardziej odpornymi nagrobkami na zarysowania i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Pomniki granitowe wyglądają estetycznie i elegancko, a dodatkowo można wykonać w nich piękne zdobienia np.: rzeźby. Pomniki pojedyncze są najłatwiejsze do pielęgnacji ze względu na ich rozmiar.

Pomniki – jak dbać o poszczególne rodzaje kamienia ?

Warunki atmosferyczne, śnieg, deszcz i mróz, temperatura, ale także promieniowanie słoneczne znacząco wpływają na stan nagrobków i ich ładny wygląd. Dlatego tak ważna jest odpowiednia i regularna pielęgnacja nagrobków. Każdy nagrobek należy konserwować po lecie i po zimie, ponieważ obie pory roku przynoszą skrajnie różne warunki atmosferyczne niekorzystnie wpływające na kamień z którego zostały wykonany nagrobek. Przydatne mogą być specjalne środki z przeznaczeniem do konkretnego surowca. Przez lata na nagrobkach niestety pojawiają się plamy, odbarwienia, ukruszenia i inne uszkodzenia. W tego typu sytuacjach należy używać odpowiednich detergentów oraz przyrządów. Niestety z upływem lat kamień na nagrobku lub rzeźbione elementy potrafią się ukruszyć i zniszczyć, warto wtedy sięgnąć po pomoc specjalisty, który w fachowy i estetyczny sposób odnowi pomnik.

Nagrobki wykonane z marmuru najlepiej czyścić mokrą ściereczką i myć wodą. Tego rodzaju nagrobek jest bardzo podatny na zniszczenie będąc źle pielęgnowany, (czyszczony sucha ściereczka lub silnymi detergentami).

Nagrobki wykonane z granitu najlepiej czyścić podobnie jak nagrobek wykonany z marmuru, jednak można zastosować mydło lub płyn do mycia nauczyć. Nie powinno się czyścić silnymi detergentami oraz ostrymi gąbkami itp., gdyż może to spowodować trwałe uszkodzenie kamienia niosąc za sobą nieestetyczny wygląd nagrobka.

Oprócz kamienia o który należy dbać w sposób szczególny na nagrobku występują napisy oraz wizerunki zmarłych, te elementy należy czyści wyłącznie wodą i ściereczką, drażniący wpływ detergentów lub ostry gąbek może doprowadzi do szybszego zniszczenia.

Dbając o nagrobek bliskiej nam osoby warto pamiętać o okolicy całego pomnika, często porasta on trawą i mchem. W przypadku mchu warto zastosować specjalne środki do czyszczenia. Pielęgnując nagrobek regularnie i odpowiednio na pewno będzie wyglądał jak nowy przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj