Choć Święta Rita żyła na przełomie XIV i XV wieku to jej popularność mocno wzrosła w ostatnich latach. Polacy pokochali tę świętą przede wszystkim za to, że mogą się do niej zwrócić w każdej beznadziejnej i trudnej sprawie. Dla wielu modlitwy do niej są ostatnią deską ratunku.

Życie Świętej Rity

Rita urodziła się w bardzo biednej rodzinie we Włoszech, na chrzcie otrzymała imię Margerita, stąd zdrobnienie Rita. Kobieta od samego początku chciała wstąpić do zakonu, jednak rodzice wydali ją za mąż za bardzo gwałtownego człowieka. Urodziła dwóch synów, którzy tak jak ojciec byli skorzy do awantur i nie chcieli słyszeć o Jezusie. Mąż Rity poprosił o wybaczenie przed śmiercią, synowie chcieli pomścić ojca, ale wkrótce zmarli na dyzenterię. Wtedy Rita postanowiła wstąpić do zakonu Św. Marii Magdaleny w Casci, gdzie postawiono jej trudny warunek- najpierw musiała pogodzić swoje rodziny. Gdy to się udało, w wieku 36 lat wstąpiła do klasztoru. Według legendy jej wejście w mury odbyło się w sposób cudowny, siostry zastały ją w kościele mimo zamkniętej furty.

Kult Św. Ryty z Casci

Kult świętej zatwierdził już papież Urban VIII w XVII wieku, ale sama kanonizacja nastąpiła dopiero w roku 1900. Sarkofag z ciałem Rity znajduje się w Sanktuarium w Casci. Ciało nie uległo rozkładowi i do dzisiaj jest w nienaruszonym stanie. Świadkowie mówili o wyjątkowej woni wydobywającej się z trumny świętej i o zmieniających się pozycjach ciała. Dzisiaj do tej wyjątkowej świętej modlitwy zanoszą wierni z całego świata. Stała się ona patronką od spraw beznadziejnych, jako że sama musiała takim sprostać w trakcie swojego życia. W Polsce już kilka świątyń posiada relikwie Świętej Rity i można tam jeździć na specjalne nabożeństwa ku jej czci. Wierni mówią o licznych cudach, które dzieją się dzięki wstawiennictwu świętej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj