Chrzest to bardzo ważne wydarzenie w życiu dziecka i jego rodziców. Poprzez polanie dziecka głowy wodą i wypowiedzenie formuły „Ja Ciebie chrzczę w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” oczyszcza się je z grzechu pierworodnego. W ten sposób również dziecko zostaje przyjęte do wspólnoty kościoła katolickiego.

 Symbolika białej szaty

Przed chrztem świętym musimy zadbać o kupienie świecy i białej szatki. Wiele osób nie zastanawia się nawet po co dziecku taki kawałek materiału. A ma on bardzo ważne znaczenie. Przede wszystkim symbolizuje on czystość i niewinność dziecka. Otrzymując w czasie chrztu białą szatkę nasza pociecha staje się dzieckiem Bożym i bierze udział w Zmartwychwstaniu Jezusa.

Nie bez znaczenia jest oczywiście kolor szaty. Biel w Piśmie Świętym i kulturze oznacza czystość, radość, a także światło i życie. Zmywając grzech pierworodny wybieramy dla dziecka życie wieczne.

Zakup białej szatki

Tradycyjnie to matka chrzestna powinna zakupić białą szatkę a ojciec chrzestny świecę. Coraz częściej jednak odchodzi się od tej tradycji. A wszystko to ze względów czysto estetycznych. Rodzice chcą mieć możliwość dopasowania świecy do szatki. Istnieje też możliwość wyhaftowania imienia i daty chrztu dziecka, a także użycie tych samych elementów dekoracyjnych. Dzięki temu nasza pociecha ma piękny komplet na chrzest i jednocześnie wspaniałą pamiątkę na długie lata.

Białą szatkę dziecko otrzymuje po  namaszczeniu olejem  krzyżma świętego. Kapłan nakładając szatkę wypowiada odpowiednie słowa, które przybliżają zgromadzonym sens tego gestu. Symbolicznie taką szatkę kładzie się dziecku na ciele. Wcześniej takie ubranko zakładano, dzisiaj żeby nie męczyć malucha odchodzi się od tego.  Wszystko to ma ogromne znaczenie i warto zdawać sobie sprawę, że ta szatka to nie tylko skrawek materiału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj